BBC2, BBC3, Channel 4, ITV2 and Sky 1 will square off in the channel of the year category for the Broadcast Awards 2009.

FULL SHORTLIST

  • Channel of the Year
    BBC2
    BBC3
    C4
    ITV2
    Sky1

  • Best International Programme Sales
    sponsored by Dori Media Group

    Come Dine with Me
    Don't Forget the Lyrics
    Got Talent
    Secrets of the Austrian Cellar
    Skins
    Wild China

  • Best Independent Production Company
    sponsored by The London Studios

    Kudos Film and TV
    Love Productions
    Optomen Television
    Shine TV
    Talkback Thames
    Wall to Wall

  • Best Entertainment Programme
    sponsored by The Fountain Studios
    The Apprentice, BBC1
    Harry Hill's TV Burp, ITV1
    Mock The Week, BBC2
    QI, BBC2
    Strictly Come Dancing, BBC1
    The X Factor, ITV1

  • Best Popular Factual Programme
    sponsored by 3 Mills Studios
    The Choir - Boys Don't Sing, BBC2
    Dragons' Den, BBC2
    MasterChef, BBC2
    Ramsay's Kitchen Nightmares, C4
    The Secret Millionaire, C4
    Who Do You Think You Are? BBC1

  • Best Documentary Programme
    sponsored by Envy
    A Boy Called Alex, C4
    America Unchained, More 4
    My Street, C4
    Pedigree Dogs Exposed, BBC1
    Sex Change Soldier, C4
    Undercover in Tibet, C4

  • Best Daytime Programme
    Come Dine with Me, C4
    Deal or No Deal, C4
    The Estate We're In, BBC1
    The Paul O'Grady Show, C4
    This Morning, ITV1

  • Best Children's Programme
    Evacuation to the Manor House, CBBC
    Freefonix - Phantom of the Hip-Hopera, CBBC
    Hider in the House, CBBC
    Holi Hana, S4C
    Sorry, I've Got No Head, CBBC
    Summerhill, CBBC

  • Best Multichannel Programme
    sponsored by Arqiva
    Blood, Sweat and T-Shirts, BBC3
    Fonejacker, E4
    The Inbetweeners, E4
    Margaret Thatcher - The Long Walk to Finchley, BBC4
    Parallel Worlds, Parallel Lives, BBC4
    Ross Kemp in Afghanistan, Sky1

  • Best Documentary Series
    Blood and Guts - A History of Surgery, BBC4
    Britain From Above, BBC1
    Chinese School, BBC4
    Earth - The Power of the Planet, BBC2
    The Genius of Charles Darwin, C4
    Tribal Wives, BBC2

  • Best Single Drama
    Boy A, C4
    Half Broken Things, ITV1
    Hancock & Joan, BBC4
    Joe's Palace, BBC1
    Margaret Thatcher - The Long Walk to Finchley, BBC4
    The No.1 Ladies' Detective Agency, BBC1

  • Best Drama Series or Serial
    sponsored by Pinewood
    Britz, C4
    Cold Blood, ITV1
    Cranford, BBC1
    Criminal Justice, BBC1
    Doctor Who, BBC1
    Skins, E4

  • Best News Programme
    C4 News - Assassination of Benazir Bhutto, C4
    C4 News - Equatorial Guinea Wonga Coup, C4
    Granada Reports - The Lesley Ann Molseed Trial, ITV1
    Guardian Films - Zimbabwe - The Stolen Ballots
    ITV News at Ten - China Earthquake Exclusive, ITV1
    Newsnight - Russia/Georgia Conflict, BBC2

  • Best Comedy Programme
    sponsored by Suite
    Gavin & Stacey, BBC3
    Harry & Paul, BBC1
    How Not to Live Your Life, BBC3
    The Inbetweeners, E4
    Moving Wallpaper, ITV1
    Peep Show, C4

  • Best Sports Programme
    sponsored by SIS Live
    Cheltenham Gold Cup - Denman v Kauto Star, C4
    Formula One - British Grand Prix, ITV1
    John Smith's Grand National Meeting 2008, BBC1
    Olympics 2008, BBC1
    Red Bull Air Race World Series, C4
    Wimbledon - The Men's Final, BBC1

  • Best Music Programme
    sponsored by MCPS-PRS
    Glastonbury 2008, BBC
    Gonzo, MTV
    Later... Live with Jools Holland, BBC2
    Legends, BBC4
    Mobile Act Unsigned, C4
    V Festival 2008, C4

  • Best New Programme
    Blood, Sweat and T-Shirts, BBC3
    Criminal Justice, BBC1
    Gordon Ramsay Cookalong Live, C4
    Headcases, ITV1
    Mutual Friends, BBC1
    Ross Kemp in Afghanistan, Sky1

  • Best Post Production House
    sponsored by Avid
    Ascent 142
    Envy
    Evolutions
    The Farm
    Films at 59
    Molinare

For more information on the awards click here.

Topics