The winners will be announced at a gala dinner at The Brewery, London on 30 November

tech awards 2021 logo

The shortlist for the Broadcast Tech Innovation Awards 2021 has been announced.

The Broadcast Tech Innovation Awards 2021 celebrate the role technology plays in creating and broadcasting the most outstanding productions of the past year.

The Awards show is now in its third year after a sell-out gala awards celebration in year one and a successful virtual awards last year.

The winners of the Broadcast Tech Innovation Awards 2021 will be announced at a gala awards dinner on 30 November at The Brewery, London. 

The Awards will take place after Broadcast’s one-day Tech Fest event, which supports the awards with a series of comprehensive panels and sessions, taking place at the same venue.

The Awards focus on the teamwork behind the productions, highlighting the outstanding creative and technical aspects of the projects. It is made up of 24 categories.

The Brewery

You can book your place at the Broadcast Tech Innovation Awards 2021 at The Brewery on 30 November by clicking here.

The shortlist is below. Congratulations to all those shortlisted, and a big thank you to the Broadcast Tech Innovation Awards 2021 sponsors, Blackmagic Design, Medialease, MPC Episodic, Sky Production Services and The VFX & Post Talent Agency.

 

The Broadcast Tech Innovation Awards 2021 Shortlist:

Best Innovation in Lockdown

100% Cloud-Based Post Facility (Green Rock & BASE Media Cloud)

BBC Bitesize Daily (dock10 & BBC Education)

My Hundreds of Brothers and Sisters (University of Hertfordshire)

Storm Post Production (Storm)

Stream Anywhere App (Timeline Television)

Best Use of Creative Innovation (Cloud/MAM)

ENVY Remote (ENVY)

Knox Media Hub (All3Media International)

Reimagining Cloud Connectivity (Framestore)

UFC – Live Social Experiences (Grabyo)

Best Use of Remote Production

A+E Networks, Blackbird (A+E Networks for A+E Networks)

Super League Triathlon (Aurora Media Worldwide for Broadcast across 35 channels worldwide including BBC Online & Eurosport)

Tokyo Olympic Games 2020 (BBC Sport, DEGA Broadcast Systems & dock10 for BBC One & BBC iPlayer)

Best VFX Project

A Discovery of Witches (REALTIME)

Intergalactic (Milk Visual Effects)

Lisey’s Story (MPC Episodic)

The Irregulars (BlueBolt)

The Lost Pirate Kingdom (Stone Soup)

The Third Day (IMG VFX, Freefolk, MPC Episodic)

Creative Use of AR or VR

100% Shutterstock (RSA Films for US National Commercial)

BBC Bitesize Daily (dock10 & BBC Education for iPlayer)

ELEVEN x Belgian Pro League (The ELEVEN Group for ELEVEN Belgium)

Extreme E (Extreme E Studios (Aurora Media Worldwide/North One) for ITV, Sky Sports, BT Sport, BBC Red Button & YouTube)

The Daily Climate Show (Sky Creative Agency for Sky News, Snapchat & Instagram)

The Hundred Avatars (Sky Sports for Sky Sports Cricket)

Excellence in Audio Post-Production (Non-Scripted)

Alex Sawyer, Chad Orororo & Greg Gettens of Molinare TV and Film (Memories Of A Murderer: The Nilsen Tapes)

Arran Mahoney, Billy Mahoney & William Mahoney of Arrow Media

(Mind of a Monster: The Co-ed Killer)

Dan Chapman of Evolutions Post Production (SAS: Who Dares Wins)

John Cobban & Heather Andrews of Blazing Griffin Post Production (Killing Escobar)

Karl Mainzer, Claire Ellis & Tom Deane of The Edit (Sir Alex Ferguson Never Give In)

Nick Fry, Steve Speed, James Evans & Hugh Dwan of The Farm Group (Formula 1: Drive to Survive)

Sam Castleton & Tom Foster of halo (The Surgeon’s Cut)

Excellence in Audio Post-Production (Scripted)

Adrian Rhodes of Warner Bros. De Lane Lea (Danny Boy)

Jules Woods of The Farm Group (Together)

Matt Baird & Michal Maletz of Splice (Dreaming Whilst Black)

Nigel Edwards of The Farm Group (The Serpent)

Finn Curry, Tom Nursey & Tim McKeever of Sky Production Services (Hitmen Reloaded)

Tom Corbett of The Farm Group (All Creatures Great & Small)

Excellence in Grading (Non-Scripted)

Joe Stabb of Fifty Fifty (Rogue Tiger Shark: Hunt for Lagertha)

Mark Slobodian of Splice (Saved by a Stranger)

Matt Jones of The Edit (Meet The Khans)

Nuala Sheridan of The Farm Group (Long Way Up)

Tim O’Brien of Evolutions Post Production (SAS: Who Dares Wins)

Excellence in Grading (Scripted)

Aidan Farrell of The Farm Group (The Third Day)

Asa Shoul of Warner Bros. De Lane Lea (The Crown)

Colin Brown of Blazing Griffin Post Production (Vigil)

Jamie Parry of dock10 (Zero Chill)

Jet Omoshebi of Gorilla (Roald & Beatrix – The Tail of the Curious Mouse)

Nuala Sheridan of The Farm Group (Anne Boleyn)

Excellence in Virtual Studios (Sports and Entertainment)

BBC Bitesize Daily (dock10 & BBC Education for BBC iPlayer)

The Daily Climate Show (Sky Creative Agency for Sky News, Snapchat & Instagram)

UEFA Euro 2020 (BBC Sport, AE Live & dock10 for BBC One & BBC iPlayer)

Wimbledon (MOOV for BBC Sport)

Innovative Use of Technology in Storytelling

100% Shutterstock (80six, RSA Films & Final Pixel for US National Commercial)

Premier League 3D Real Time Visualisation (Sky Sports for Sky Sports)

The Hundred Avatars (Sky Sports for Sky Sports Cricket)

The Third Day: Autumn (Sky Studios, Plan B Entertainment, Punchdrunk & HBO for Sky Arts)

Standout Tech of the Year

Amagi LIVE – Redefining Live Sports Broadcast on the Cloud (Amagi Corporation)

Blackbird – The Cloud Native Video Editing Platform (Blackbird for Multiple Web, OTT & Social Platforms)

Disguise (disguise)

Premier League 3D Real Time Visualisation (Sky Sports & Hawkeye for Sky Sports Football)

The Hundred Avatars (Sky Sports & Dimension Studios for Sky Sports Cricket)

Streaming Platform of the Year

All 4

Apple TV+

NOW

Technical Innovation (Entertainment)

Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway – Virtual Wall (Kinetic Pixel for ITV Studios)

Gordon Ramsay’s Bank Balance – Light Bricks (Studio Ramsay for BBC One)

Portrait Artist of The Week – Live (Storyvault Films for Sky Arts)

Tom Grennan -  Global Interactive Live Stream (80six for inKLICK)

Technical Innovation (Sport)

Extreme E (Extreme E Studios (Aurora Media Worldwide/North One) for ITV, Sky Sports, BT Sport, BBC Red Button & YouTube)

Premier League 3D Real Time Visualisation (Sky Sports for Sky Sports Football)

Quidich Tracker (Sunset+Vine & ICC TV for International Cricket Council (ICC))

SPORT BUFF (SPORT BUFF for OTT, Web, Mobile, Twitch & YouTube)

The Hundred Avatars (Sky Sports for Sky Sports Cricket)

Young Talent of the Year (Post Production)

Arianna Butcher (Sky Production Services)

Connor O’Neill (Splice)

Declan Hellawell (dock10)

James Spooner (The Farm Group)

Josh Falcon (BBC)

Matt Hemstock (The Edit)

Milena Cave (The Farm Group)

Sam Keene (Storm)

Young Talent of the Year (Production)

Adam Constable (Noah Media Group)

Bronson Payne (Studio Ramsay)

Cara Houghton (dock10)

Emma Bentley (BBC News)

Jack Comerford (Timeline Television)

Simon Hui (Timeline Television)

Sustainability Project of the Year (Not Enterable)

This award will go to a TV production, broadcast company or project that has excelled in creating a sustainable working environment.

Special Recognition Award (Not Enterable)

This will be awarded by the Broadcast Tech team to an individual or organisation that has made a major contribution to the industry and has had a notable impact during the last 12 months.

BOOK NOW

The Brewery

To book your place at the Broadcast Tech Innovation Awards 2021 at The Brewery, London on 30 November 2021, click here.